Wróć do wszystkich artykułów

Ulga abolicyjna nie taka straszna …

TROCHĘ HISTORII …

Wprowadzono ją w 2008 roku, ale mało kto o niej słyszał.

Stosuje się  ją rzadko i tylko wobec niektórych państw np. Holandii, a od 2019 również  Austrii. Dla porównania – dochody z Niemiec zawsze były z niej wyłączone , zatem osoby pracujące w Niemczech  nigdy nie musiały i wciąż nie muszą się niczym martwić. 

Powyższe różnice wynikają z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska podpisała korzystne i mniej korzystne –  międzynarodowe umowy.  Przykładowo, dochody z Niemiec są przeliczane za pomocą tzw. metody wyłączenia z progresją, a dochody z Holandii za pomocą metody proporcjonalnej. Ta druga jest niestety mniej "sprawiedliwa".

CZYM JEST NIESZCZĘSNA ULGA ?

Najprościej mówiąc jest to odliczenie od podatku. Działa podobnie jak ulga na dzieci, tyle że posiadając potomstwo można uzyskać w Polsce wyższy zwrot podatku, a w przypadku abolicji można jedynie zaoszczędzić pewną kwotę podatku, który powinniśmy zapłacić na koniec roku. Abolicja równa sytuację podatkową z osobami pracującymi w tych państwach, w których obowiązuje wyłączenie.

Spośród osób rozliczających PIT, aż 97-99 % podatników nigdy nie korzystało z tej ulgi i zmiana podatkowa nie będzie ich dotyczyła, ponieważ zagraniczny podatek pokrywał podatek należny w Polsce. Problem pojawia się w momencie, gdy dodatkowo osiągamy dochody w Polsce.

CO SIĘ ZMIENI ?

Ulga zostaje zachowana, ale tylko do dochodu nie wyższego niż 8000 zł przeliczonych z Euro  (na dziś około 1800 EUR). Oznacza to, że jedynie w nielicznych przypadkach podatek zostanie nieznacznie "powiększony".

Zmiana podatkowa obowiązuje od 2021 czyli gdy będziemy rozliczać rok podatkowy 2021 – a więc odczujemy ją najszybciej w 2022 roku.

JAK TO MOŻE WYGLĄDAĆ ?

Poniżej porównanie dwóch przypadków naszych klientów z roku 2019, pracujących w Holandii, z zastosowaniem ulgi abolicyjnej  z najczęściej występującym przypadkiem "rozliczenia PIT na zero" bez potrzeby stosowania ulgi.

 

  Pani Nowak

 

 

 

 

 

 

 

Dochody  w Holandii i w Polsce

Pan Kowalski

 

 

 

 

 

 

 

Dochody tylko w Holandii

Dochód w NL 15226 eur 2202 eur
Podatek w NL 2757 eur 261 eur
Okres pracy w NL 8 miesięcy 1 miesiąc
Dochód z pracy w PL 2622 zł 0
Zapłacony podatek w PL 232 zł 0
Obliczony podatek w PL od łącznych dochodów NL i PL 248 zł 0
W TYM ULGA ABOLICYJNA 46 zł 0
Do zapłaty w PL 16 zł 0
Bez ulgi abolicyjnej do zapłaty w PL 62 zł 0

 

Jak wynika z powyższego – poprzez zmiany podatkowe tracimy ewentualnie wysokość tej ulgi abolicyjnej. Przy dochodach za granicą rzędu kilka czy kilkanaście tysięcy euro to naprawdę niewiele …  i wynika głównie z uzyskania w Polsce dodatkowego dochodu. Bez tego dochodu oba przypadki nie "załapałyby się" na jakikolwiek podatek w Polsce – ulga abolicyjna i tak nie miałaby zastosowania (jak widać w tabeli po prawej stronie) !

Dodatkowo – osoby poniżej 26 roku życia zwolnione zostały z podatku dochodowego i nie muszą się przejmować wprowadzonymi zmianami.

Informacje przygotowano z pomocą Kancelarii Legis z Opola.

Wróć do wszystkich artykułów
""
1
ZAMÓW ROZMOWĘ
Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00
(77) 443 61 91
Podaj nr telefonu a my oddzwonimy
Previous
Next
FormCraft - WordPress form builder

""
1
ZAMÓW ROZMOWĘ
Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00
(77) 443 61 91
Podaj nr telefonu a my oddzwonimy`
Previous
Next
FormCraft - WordPress form builder