Holandia

Zasiłek rodzinny z Holandii

Jeśli pracowałeś w Holandii lub prowadziłeś tam firmę i utrzymujesz dzieci do lat 18, możesz starać się o przyznanie zasiłku rodzinnego Kinderbijslag.

Zasiłek rodzinny przeznaczony jest na pokrycie kosztów utrzymania i opieki dzieci własnych, adoptowanych, pasierbów oraz dzieci dla których jesteś rodziną zastępczą. Również te dzieci, które są wychowywane i utrzymywane w rodzinie jak własne.

Wniosek możesz składać w każdej chwili – urząd nadpłaci Ci za ostatnie 4 kwartały od momentu złożenia wniosku, potem będzie płacił regularnie co kwartał. Czas oczekiwania na przyznanie świadczeń rodzinnych wynosi średnio od 3 do 12 miesięcy, lecz pamiętaj że czasami proces trwa nawet dłużej niż rok.

Aby otrzymać zasiłek rodzinny za dany kwartał, musisz przede wszystkim wykazać, że w pierwszych dniach kwartału przebywałe(a)ś w pracy. Ważne też są dowody na utrzymywanie dzieci – kwartalnie powinieneś przeznaczać minimum 416 Eur.

Wysokość zasiłku zależy od wieku dziecka i wynosi od 198 Euro do 283 Eur na dziecko/kwartał. Jego wysokość rośnie wraz z ilością dzieci.

Przy okazji wniosku o zasiłek rodzinny, możesz ubiegać się o dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego , o specjalny dodatek na dzieci, jak i również otrzymać zwrot podatku lub rozłąkę.

Cena  - 350 zł.

 

       

 1. Przygotuj potrzebne dokumenty i dane personalne

  • kopia paszportu lub dowodu osobistego oraz PESEL każdego członka rodziny
  • nazwa/y i adres/y pracodawcy/ów w Holandii oraz okresy pracy wszystkich firm z ostatnich 12 miesięcy
  • konto bankowe w formie IBAN
  • unijny akt małżeństwa i akt urodzenia dzieci
  • zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu rodziny
 2. Wypełnij zlecenie

  Pobierz komplet dokumentów. Jeśli nie chcesz ich wypełniać na własną rękę, skorzystaj z formularza zgłoszeniowego na naszej stronie – wówczas my wyślemy do Ciebie wypełnione zlecenie

 3. Dokonaj jednorazowej opłaty 350 zł i odeślij dokumenty

 4. Gotowe

  Po okresie kilku miesięcy otrzymasz z urzędu SVB decyzję oraz pieniądze na swoje konto

Jeśli nie jesteś pewny jak wysoki otrzymasz zasiłek, czy spełniasz wszystkie warunki i czy możesz uzyskać więcej pieniędzy, skontaktuj się z nami. Ułatwimy Ci podjęcie decyzji.

Dla swojego dobra przeczytaj pytania i odpowiedzi w zakładce CZĘSTE PYTANIA. Znajdziesz tam wszystkie dodatkowe informacje na ten temat. Będą Ci pomocne.

Przy okazji wniosku o zasiłek rodzinny, możesz się ubiegać o dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego , specjalnego dodatku na dzieci, jak i również otrzymać zwrot podatku lub rozłąkę.

Tak, nie ma znaczenia gdzie mieszkają twoje dzieci.
W takim przypadku są dwie możliwości. Urząd w Holandii wypłaci różnicę między polskim i holenderskim zasiłkiem. Lub też wypłaci całość wg prawa holenderskiego, ale polski zasiłek trzeba będzie zwrócić. W krajach Unii Europejskiej stosuje się takie rozwiązanie po to, aby uniknąć sytuacji w której pobierane są dwa zasiłki jednocześnie.
Tak, pod warunkiem że nie będąc z dzieckiem podczas pracy w Holandii, pozostawiasz je pod opieką kogoś z Twoich bliskich (babcia, dziadek, rodzeństwo itp.). Jednocześnie, wpłacasz kwartalnie minimum 408 eur na konto opiekuna celem utrzymania tego dziecka.
Nie, zasiłek w Holandii przysługuje dzieciom do lat 18. Jeśli mają więcej niż 18 lat nie mają prawa do zasiłku, nawet jeśli się uczą, studiują czy są na utrzymaniu rodziców.
Tak, twoja umowa o pracę musi być ważna 1-go dnia kwartału za który chcesz otrzymać zasiłek. Przykładowo, jeśli przepracowałeś (albo miałeś na umowie o pracę) okres 8 tygodni od 13.03 do 12.05 , to masz prawo do zasiłku za II kwartał, ponieważ byłeś w pracy 1-go kwietnia. Zdarza się, choć bardzo rzadko, że urząd nie stosuje się do tego przepisu i wypłaca za przepracowane dni odpowiednio pomniejszoną kwotę zasiłku.

Tak, jest to obowiązek każdego rodzica pracującego w Holandii. W jego interesie jest wpłacać regularnie przynajmniej 416 eur na kwartał na konto bankowe, do którego ma dostęp drugi rodzic lub opiekun (np. żona w Polsce czy dziadek). Warto robić przelewy tytułem „utrzymanie dzieci”, żeby mieć dowód w postaci wyciągu bankowego.

Najlepiej gdy małżonkowie mają wspólne konto bankowe w Polsce albo w Holandii lub też gdy rodzic pracujący w Holandii wykonuje przekazy typu western union bezpośrednio do opiekuna dziecka (drugiego rodzica).

Kilka miesięcy, ale czasami bywa że dłużej , nawet rok – wszystko zależy jak szybko polskie urzędy (ROPS) potwierdzą dane osobowe osób zamieszkałych w Polsce.

Składanie wniosku wiąże się z odwiedzaniem innych urzędów w Polsce – Urzędu Miasta czy Regionalnego Ośrdoka Polityki Społecznej (ROPS). Ten ostatni jest szczególnie odpowiedzialny za poświadczenie danych przed zagranicznym urzędem zasiłkowym. Większość spraw załatwia się korespondencyjnie. Zawsze kompletuje się akty urodzenia dzieci, akt małżeństwa, zameldowanie z Polski, decyzje o przyznanym/ nie przyznanym zasiłku w Polsce itp., kopie paszportów. Na szczęście dokumentów tych nie trzeba tłumaczyć.

Obecnie holenderski urząd wymaga od wnioskodawcy, w przypadku gdy nie otrzymuje/nie otrzymywał zasiłku w Polsce, złożenia wniosku w Polsce po to, by mieć zaświadczenie z jakiego powodu odmówiono polskiego zasiłku. Warto mieć już wcześniej, taką negatywną decyzję.

Drogą pocztową otrzymasz kopertę z decyzją z holenderskiego urzędu SVB z odpowiednim uzasadnieniem, co Ci przysługuje, w jakiej kwocie i na które dziecko.
Liczba dzieci wiek 0-5 lat wiek 6-11 lat wiek 12-17 lat
1-10 198,38 240,89 283,40
Zasiłek rodzinny KINDERBIJSLAG wypłaca urząd SVB (odpowiednik MOPS w Polsce) co kwartał. Natomiast dodatek na dzieci KINDGEBONDENBUDGET wypłacany jest co miesiąc przez urząd skarbowy w Holandii (Belastingdienst) i jest dodatkiem do zasiłku (zależy od dochodu). Czasem wypłatę dodatku przejmuje SVB i wypłaca łącznie pod postacią GEZIJNSBIJSLAG.