Holandia

Wniosek SOFI i rozłąkowe

Jeśli nie pracowałeś w Holandii i nie posiadasz SOFI, a masz współmałżonka/partnera który uzyskał w miarę wysokie dochody w Holandii i został mu jeszcze podatek do wypłaty, możesz starać się o nadanie nr BSN SOFI. Posiadanie SOFI przyda się do rozłąki czy dodatku Zorgtoeslag.

Wniosek możesz składać przez cały rok. Czas oczekiwania na przyznanie nr SOFI wynosi średnio od 3 do 6 miesięcy.

Aby otrzymać BSN SOFI, musisz spełnić jeden z poniższych warunków:

 • jesteś w związku małżeńskim z osobą pracującą w Holandii lub
 • żyjesz w wolnym związku z tą osobą, ale macie wspólne dziecko lub wspólną nieruchomość lub posiadacie wspólny fundusz emerytalny lub macie notarialnie zarejestrowany związek

W każdym przypadku musicie mieć ukończone 18 lat oraz być zameldowani pod tym samym adresem !

 

Przy okazji wniosku o SOFI, możesz się ubiegać o rozłąkę.

 

Cena za wniosek SOFI - 50 zł

 

 

  

 1. Przygotuj potrzebne dokumenty i dane personalne

  • kopia ważnego paszportu/dowodu osobistego obojga małżonków (dowód z obu stron, paszport – strona ze zdjęciem)
  • zaśw. o zameldowaniu w kraju przetłumaczone na j. angielski, niemiecki lub niderlandzki
  • jeśli współmałżonek się rozliczał za dany rok, to kopia decyzji o zwrocie podatku Aanslag lub holenderskiej deklaracji podatkowej, jeśli się nie rozliczał to wystarczy Jaaropgaaf
  • kopia aktu małżeństwa (wersja międzynarodowa trzyjęzyczna) lub
  • kopia aktu urodzenia wspólnego dziecka (unijna) lub
  • kopia aktu notarialnego wspólnej nieruchomości
 1. Wypełnij zlecenie

  Pobierz komplet dokumentów. Jeśli nie chcesz ich wypełniać na własną rękę, skorzystaj z formularza zgłoszeniowego na naszej stronie – wówczas my wyślemy do Ciebie wypełnione zlecenie.

 2. Dokonaj wpłaty 50+250 zł i odeślij dokumenty

 3. Po okresie około 1-4 miesięcy otrzymasz na swój adres zaświadczenie z Holandii o przyznaniu SOFI. Poinformuj nas wtedy jaki przyznano Ci numer.
 4. Gotowe

  Po okresie kilku miesięcy otrzymasz z urzędu decyzję o zwrocie podatku z tzw. rozłąki (Voorlopige Aanslag lub Aanslag) oraz pieniądze na swoje konto.

Jeśli nie jesteś pewny jaki otrzymasz zwrot, czy spełniasz wszystkie warunki i czy możesz uzyskać więcej pieniędzy, skontaktuj się z nami. Ułatwimy Ci podjęcie decyzji.

Dla swojego dobra przeczytaj pytania i odpowiedzi w zakładce CZĘSTE PYTANIA. Znajdziesz tam wszystkie dodatkowe informacje na ten temat. Będą Ci pomocne.

Oprócz rozłąki, możesz się ubiegać o dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego , specjalnego dodatku na dzieci, jak i również otrzymać zasiłek rodzinny czy zwrot podatku.